5 nejdůležitějších věcí které musíte mít, než se pustíte do rekonstrukce

14.02.2021


1. Posouzení stávajícího stavu - aneb zhodnotit co možná nejpřesněji jak jsme vlastně na tom. Co je třeba vybourat, co nechat, kde a co vyměnit atd. Nejzrádnější jsou skryté konstrukce /izolace za obklady nebo podhledy, dřevěné konstrukce - zejména ty ve styku se zdí či základy atd.. Taková analýza chce určitě někoho, kdo už něco viděl a taky vyřešil. Tohle nepodceňujte.

2. Vytvořte si jednoduchý ale komplexní projekt změny - a to i přes to, že třeba Vaše zamýšlená rekonstrukce nevyžaduje stavební povolení či ohlášku. Projekt je Váš pomocník. Měl by vycházet z Vašich potřeb a měl by popisovat vše, co hodláte na Vaší chalupě či domu měnit, do čeho plánujete zasáhnout. Je to něco jako recept na jídlo, které jste nikdy nevařili a chcete, aby chutnalo hned napoprvé. U rekonstrukce je to ještě důležitější. Nechcete přeci pořád něco předělávat a zkoumat co a jak vlastně udělat. Podle toho jak se cítíte silní v teoretické stavařině přizvěte odborníka, popř. si nechte poradit od prováděcí firmy. Pokud máte nějakého stavaře či architekta ve svém okolí, požádejte ho o studii. On už bude vědět.. 

3.Vyberte materiály a zvolte správné technologie - jakmile máme projekt a víme co všechno budeme řešit, měnit, renovovat, tak je na čase vybrat odpovídající technologie a materiály. Způsob vytápění, ohřev vody, odpady, elektroinstalaci, zateplení, obklady stěn a podhledy Dále Obklad fasády, podlahy, popřípadě střešní krytinu, obklady do koupelen či dlažby.. V neposlední řadě je potřeba vědět, zda nejsou nějaké zvláštní předpisy od místního stavebního úřadu apod. To by Vám měl pomoci zjistit architekt či autor projektu. 

4.Sestavte si podrobný rozpočet a harmonogram prací - jakmile máme po hromadě první 3 body, můžeme se posunout k nejdůležitější části teoretické přípravy. Nacenění rekonstrukce a správné naplánování posloupnosti prací je klíčové pro celkový průběh i výsledek rekonstrukce. Pokud nezadáváte rekonstrukci na klíč jedné stavební firmě, přidejte si k tomu ještě zásadní činnost a to je najít, oslovit, ověřit, vybrat a domluvit se s několika profesemi a ty časově skloubit do HMG.....pak je také koordinovat a hlídat, aby vše fungovalo nejen v souladu s rozsahem prací a harmonogramem stavby. To si troufnu říct, že je to asi ten nejsložitější proces a jeho průběh závisí na Vašich manažerských schopnostech a hlavně na správném výběru řemeslníků. V dnešní době také na pořádné dávce štěstí, protože šikovní a profesionální řemeslníci mívají hodně zakázek na dlouhou dobu dopředu. 

5. Zajistěte si financování s 10-20% rezervou nad rámec podrobného rozpočtu. Výše rezervy by měla být podle počtu jednotlivých firem / profesí a také počtu nejasných položek při rekonstrukci. Ne vše se dá nacenit dopředu se 100% přesností. 

Doufám, že Vám toto krátké zamyšlení pomohlo a máte alespoň představu co je potřeba zajistit, než se pustíte do rekonstrukce. Pokud byste ocenili konzultaci či službu rekonstrukce na klíč, můžete se na nás s důvěrou obrátit. Pomůžeme  Vám to ušetřit spoustu starostí a času. a výsledek bude stát zato.

Rozhodnutí je na Vás. Každopádně Vám přeji ať z něj máte radost a dopadne dobře.